Komu i kiedy przysługuje refundacja na zakup peruki?
Dla osób borykających się z chorobami nowotworowymi lub innymi schorzeniami prowadzącymi do utraty włosów Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) stworzył program refundacji na zakup peruk. W dalszej części wpisu wyjaśnimy, komu przysługuje taka pomoc oraz jakie są warunki uzyskania refundacji, aby móc kupić perukę z dofinansowaniem.
Peruki refundowane – komu przysługują?
Ogromną zaletą programu refundacji peruk jest fakt, że obejmuje on osoby dotknięte różnorodnymi dolegliwościami skutkującymi utratą włosów. Z dofinansowania mogą zatem skorzystać pacjenci z chorobą nowotworową, po chemioterapii i radioterapii, z predyspozycjami genetycznymi do wypadania włosów, łysiejący oraz z uszkodzoną górną strukturą włosów (na skutek urazu lub oparzenia). Należy jednak podkreślić, że uzyskanie refundacji jest możliwe raz w roku, a koszt świadczenia wynosi maksymalnie 250 złotych.
Jak uzyskać dofinansowanie na perukę z refundacją?
Aby otrzymać wsparcie finansowe na zakup peruki, najpierw należy umówić się do lekarza specjalisty, takiego jak dermatolog, onkolog, hematolog bądź chirurg, który wystawi wniosek o refundację. Od niedawna możliwe jest również uzyskanie takiego dokumentu od lekarza rodzinnego. Następnie trzeba zgłosić się do oddziału NFZ po potwierdzenie wniosku, po czym można udać się wraz z nim na zakupy w celu nabycia peruki. Co ważne, wniosek potwierdzony w lokalnej placówce NFZ można zrealizować na terenie całej Polski.
Gdzie kupić perukę z refundacją?
Peruki z refundacją można nabyć w sklepach oferujących tego rodzaju produkty. Jednym z takich miejsc jest nasz sklep z perukami w Bielsku-Białej, który oferuje bogaty wybór rozwiązań wykonanych zarówno z włosia naturalnego, jak i syntetycznego. W salonie można również znaleźć inne nakrycia głowy, takie jak turbany czy chusty oraz wszelkie niezbędne akcesoria do pielęgnacji peruki. Ważne jest jednak, że świadczeniem objęte są jedynie peruki zaopatrzone w odpowiedni certyfikat jakości, który kwalifikuje je jako produkt medyczny wpisany na listę środków pomocniczych refundowanych przez NFZ.