Jak powstają peruki z naturalnych włosów?
Peruki dzielą się na modele wykonane ze sztucznych oraz z naturalnych włosów. Choć te pierwsze zyskały wielu sympatyków, nie da się ukryć, że peruki wykonane z użyciem naturalnych włosów wyróżniają się niedoścignioną jakością. Ich produkcja wymaga jednak ogromu pracy, a proces składa się z wielu etapów. W tym wpisie przyjrzymy się, w jaki sposób powstają tego typu peruki.
4 etapy procesu powstawania peruk z naturalnych włosów
1. Zbieranie
Pierwszym krokiem przy produkcji peruk z naturalnych włosów jest zebranie odpowiedniego materiału. Włosy najczęściej są pozyskiwane od dawców, którzy zdecydowali się na ich sprzedaż. Co ważne, włosy takie nie mogą nosić śladów zmatowienia, rozdwajania się końcówek czy uszkodzeń po zabiegach chemicznych (nie mogą być rozjaśniane ani farbowane).
2. Sortowanie
Następnie pozyskane włosy są sortowane i klasyfikowane według długości, grubości oraz koloru. Ponadto każdy pakiet jest delikatnie myty, czesany i dezynfekowany, aby nie pozostały na nim żadne zanieczyszczenia. Jeśli barwa włosów nie jest jednolita, pasemka są farbowane łagodnymi preparatami, co pozwala uzyskać bardziej naturalny wygląd.
3. Mocowanie
Przygotowane włosy są stopniowo przymocowywane do wkładki stanowiącej bazę peruki. W przypadku włosów naturalnych zwykle stosuje się metodę pojedynczego ich wiązania do tkaniny za pomocą specjalnego haczyka. Pełna peruka damska w Bielsku-Białej wymaga wykonania między 30 000 a 40 000 supełków, co zajmuje od kilku do kilkunastu tygodni.
4. Stylizowanie
W momencie, gdy wszystkie włosy zostaną już przytwierdzone, peruka jest gotowa, aby poddać ją finalnym zabiegom kosmetycznym. Ponownie rozczesuje się włosy, przycina je i odpowiednio stylizuje. Tak przygotowaną perukę można przymocować do głowy za pomocą zakładek z taśmy lub klipsów.